اریا

موهای تان را در خانه حرفه ای رنگ کنید!!

بسیاری از خانم‌هایی ترجیح می‌دهند به‌دلیل هزینه یا كمبود وقت، موهای‌شان را در منزل رنگ كنند

رنگ كردن موها در خانه كار چندان سختی نیست. حتی اگر موها سفید شده باشد، به آسانی می‌توان آن‌ها را رنگ كرد، فقط كافی میباشد نكات ساده‌ای را بدانید.

14 نسخه طلایی برای رنگ کردن موها
رنگ‌كردن مو تقریبا میان بیشتر خانم‌ها رواج دارد خانم‌ها به 2 علت موهای‌شان را رنگ می‌كنند یا می‌خواهند موهای سفیدشان را بپوشانند یا می‌خواهند در چهره‌شان تنوعی به‌وجود آورند.

بعضی از خانم‌ها موهای‌شان را در آرایشگاه رنگ می‌كنند، ولی خانم‌های بسیاری هستند كه ترجیح می‌دهند به‌دلیل هزینه یا كمبود وقت، موهای‌شان را در منزل رنگ كنند. اگر شما هم جزو این دسته اخیر هستید، احتمالا دانستن نكاتی برای رنگ كردن بهتر موها می‌تواند برای‌تان جالب باشد. رعایت این نكات باعث می‌شود، رنگ روی موها به آنچه می‌خواهید نزدیك شود و دوام بیشتری یابد.

ابتدا قیچی به دست شوید
یكی از مهم‌ ترین نكاتی كه باید رعایت كرد تا نتیجه بهتری از رنگ كردن موها به‌دست بیاید، این میباشد كه اگر نوك موهای شما به هر علت دچار موخوره شده میباشد باید قبل از رنگ كردن را كوتاه كنید. موی خشك و شكننده نمی‌تواند به‌خوبی رنگ را در خود نگه دارد و بعد از مدت كوتاهی رنگش از میان می‌رود و به‌اصطلاح موها بدرنگ می‌شود، بنابراین بهتر میباشد قبل از رنگ كردن حتما سر موهای‌تان را كوتاه كنید تا قسمت‌های خشك و صدمه دیده‌ای در موی‌تان وجود نداشته باشد.

درجه بندی‌ها را بشناسید
سطح رنگ‌ها را از درجه یك تا 10 تقسیم‌بندی كرده‌اند. رنگ درجه 10 مو را روشن و درجه یك آن را تیره می‌كند، به‌طور كلی درجات رنگ مو را می‌توان به این صورت نشان داد: 1 – سیاه، 2 – قهوه‌ای خیلی تیره، 3 – قهوه‌ای تیره، 4 – قهوه‌ای، 5 – قهوه‌ای متوسط، 6 – قهوه‌ای روشن، 7 – بلوند تیره، 8 – بلوند متوسط، 9 – بلوند روشن، 10 – بلوند پلاتینی روشن. البته 11و 12 هم در بعضی كاتالوگ‌ها وجود دارد كه این رنگ‌ها در تركیب با این رنگ‌های اصلی برای روشن كنندگی فوق‌ا‌لعاده زیاد كاربرد دارد. شماره‌های بعد از ممیز نشانگر تركیب رنگ اصلی با رنگ‌های فرعی هستند. مثلا 1/2 و 1/1 و 1/3 .

خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید
اگر شما چرخه رنگ را بشناسید، رنگ كردن برایتان آسان‌تر خواهد شد. ممكن میباشد به‌نظرتان عجیب برسد كه موهای شما تركیبی از 3 رنگ است؛ قرمز، زرد و آبی. اینها رنگ‌های اصلی هستند. رنگ‌های ثانویه، نارنجی، سبز و بنفش هستند كه از تركیب رنگ‌های اصلی به‌دست آمده‌اند.

یكی از عناصر و عوامل اساسی رنگ كردن مو، تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی كه شما رنگی را انتخاب می‌كنید و روی موهای‌تان می‌گذارید، امكان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به‌دست نیاید. اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یك رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ یعنی اگر موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می‌شود كه موی شما قهوه‌ای شود یا اگر موی شما یك تون (tone) زرد دارد، رنگ بنفش آن رنگ را از میان خواهد برد. پس باید خنثی كننده‌های رنگ موی خود را بشناسید.
رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

سفیدی ها را پوشش دهید
برخی از موهای سفید به‌ ویژه موهای ریز، كلفت و خاكستری رنگی كه در اطراف شقیقه‌ها می‌رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند یا در مقایسه با بقیه موهای سفید، به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند.

در موهایی كه 80 تا 100 درصد سفید شده‌اند، ابتدا اكسیدان با vol 20 یا 30 را مستقیما روی موی سفید بگذارید و پس از 5 الی 7 دقیقه بشویید. بهتر میباشد از جایی كه سفیدترین موها را دارد شروع كنید و پس از شستن، با حوله خوب خشك كنید سپس از رنگی كه یك درجه تیره‌تر از رنگ مورد‌نظرتان است، استفاده كنید. چون به‌دلیل نبودن رنگدانه در تار مو، رنگی كه می‌گذارید روشن‌تر به‌نظر می‌رسد. برای بالا رفتن نیروی جذب موی سفید توصیه می‌شود، مدت زمان گذاشتن رنگ را به حدود 45 دقیقه برسانید. یادتان باشد. این موها در مقایسه با بقیه موهای سفید به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند.

قبل از رنگ كردن موها

استفاده از رنگ مو، باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود

به موهای خشک هم جان دهید
استفاده از رنگ مو، باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود. از آنجایی‌كه وضعیت طبیعی مو با استفاده از رنگ مو دچار تغییر می‌شود و مثلا از اندازه رطوبت مو كاسته می‌شود، راه‌حل مناسب استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است. یكی از بهترین و غنی‌ ترین گیاهان دارای اسید چرب كه می‌تواند رطوبت كافی را به موهای خشك باز‌گرداند، زعفران است. چند قطره روغن زعفران را در كف دست بریزید و به آرامی روی موهای خشك بمالید.

مطمئن باشید، مقدار چربی كه در موهای شما نفوذ می‌كند بسیار ناچیز خواهد بود، ولی تداوم این كار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته به موهای شما خواهد شد. بهتر میباشد از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده برای شست‌وشو استفاده كنید و پیش از ورود به استخر، موهای رنگ شده خود را با آب بدون كلر بشویید. موها را در زمان خیس‌بودن شانه نزنید و از شانه دندانه درشت استفاده كنید. تا جایی كه می‌شود از خشك كردن موها با سشوار خودداری كنید.

به شماره اکسیدان توجه کنید
قدرت اكسیدان كه به‌عنوان تسریع‌ كننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌ كار می‌رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و علاوه بر آن با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

اكسیدان vol 10 رنگ را فقط به‌طور جزئی باز می‌كند، اكسیدان vol 20 نیروی بازكنندگی و روشن‌كنندگی بالاتری دارد و اكسیدان vol 30 نیروی روشن‌كنندگی بسیار بالا را با كمترین اندازه رنگ دارد. از آنجایی‌ كه اكسیدان‌های با درجه بالا اندازه بیشتری از سولفور موهای شما را پاك می‌كند، اغلب توصیه می‌شود از اكسیدان‌های با درجه كمتر از 30 استفاده كنید. آمونیاك هم همین خطر را دارد.

آمونیاك ماده‌ای میباشد كه اغلب در رنگ موهای دائمی استفاده می‌شود و مانند تمام قلیاها تمایل به جداكردن كوتیكول دارد و به همین علت به رنگ اجازه می‌دهد تا به داخل مو نفوذ كند. اگر آمونیاك به‌كار رفته بیش‌ از‌ حد تند باشد، پیوندهای سولفور مو بیش از اندازه جدا شده و در نتیجه مو محکم می‌شود و قطر و وزنش را از دست می‌دهد.

مراقب لکه‌های رنگ باشید
بهتر میباشد قبل از رنگ‌ كردن، اطراف گردن‌تان را با حوله‌ای بپوشانید، چون رنگ هم می‌تواند باعث التهاب پوست گردن شود و هم لباس شما را از میان ببرد. برای رنگ كردن حتما دستكش دست‌تان كنید. برای رنگ نگرفتن پوست اطراف صورت‌تان نیز از یك كرم چرب استفاده كنید یعنی اطراف گوش، گردن، پیشانی و… اگر هم پوست‌تان لك شد نگران نباشید، می‌توانید با الكل طبی رنگ را از میان ببرید.

آبکشی را جدی بگیرید
بعد از رنگ‌كردن موهای‌تان را با آب سرد یا آب ولرم آبكشی كنید؛ این روش تا حدی از ریزش موها جلوگیری می‌كند.

رنگ‌كردن ابروها و مژه‌ها حساسیت‌زا است
رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری دارد، كه وقتی ابروها یا مژه‌ها را رنگ كنید، هركدام از این مواد می‌توانند باعث حساسیت شدید شوند.

برای رنگ‌ گرفتن موی زبر چه کار کنیم؟
اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است، شاید لازم باشد كه قبل از رنگ‌كردن آن‌ها را نرم كنید، چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند

در رنگ کردن موهای تان مرتکب این اشتباهات نشوید

رنگ كردن موهای كثیف و گره‌خورده
بهتر است، قبل از استفاده از رنگ از چند هفته قبل از نرم‌ كننده استفاده كنید، چون موهای خشك رنگ را مدت كوتاه‌تری در خود نگه می‌دارد، حتما باید موهای‌تان برای رنگ كردن تمیز باشد، هنگام رنگ نیز اگر موها مرطوب باشد بهتر است.

وقتی نرم‌ کننده کار را خراب می‌کند
شما نباید از چند ساعت قبل از ‌رنگ كردن از نرم‌ كننده استفاده كنید، چند ساعت قبل از رنگ كردن فقط شامپو كنید. اگر می‌خواهید موهای‌تان خوب رنگ بگیرد باید هیچ‌چیزی مثل چربی یا كثیفی روی موها نباشد.

به رنگ‌های روی جعبه اعتماد نکنید
بهتر میباشد برای انتخاب رنگ از آرایشگر خود راهنمایی بخواهید تا او به شما بگوید مناسب‌ترین رنگ برای شما چیست. رنگی كه شما انتخاب می‌كنید باید با رنگ پوست شما هماهنگ باشد.

بدون تست، موهای‌تان را رنگ نکنید
بعد از این‌كه مارك خاصی را انتخاب كردید، بخش كوچكی از رنگ را روی گردن یا كنار گوش بگذارید تا مطمئن شوید رنگ باعث قرمزی، حساسیت، تورم، التهاب، آلرژی و… نمی‌شود. اگر احساس كردید، روی پوست‌تان احساس ناراحتی می‌كنید به سرعت رنگ را بشویید.

منبع: مجله سیب سبز

فروشگاه مارکت سنتر