اریا

غزل مولانا گدا رو مباش و مزن هر دری را

به نو نو هلالی به نو نو خیالی. رسد تا نماند حقیقت نهانی. گدارو مباش و مزن هر دری را. که هر چیز را که بجویی تو آنی. دلا خیمه خود بر این آسمان زن. مگو که نتانم بلی می‌توانی.

معرفت حضرت باریتعالی.

شرح غزل بی نشان از دیوان شمس «نشانت که جوید که تو بی‌نشانی / مکانت که یابد که تو بی … گدا رو مباش و مزن هر دری را که هر چیز را تو جویی تو آنی.

شمس نيز با ديدن مولانا آن كسي را كه مي خواست يافته بود و حالا مي توانست هر آن چه در دل … گفت كه سر مست نه اي، رو كه از اين دست نه اي رفتم و سر مست شدم وز طرب آكنده شدم … فرق كه ديگر بازگشتي در كار نبود و مولانا مدتها در هجر او سوخت و غزل هاي سوزان سرود. … ما را چه زشاهي و گدايي شاديم كه شاه را سزاييم …… زین سفر از هر دری باید گذشت

گزارش‌های بهمن صباغ زاده از … نتیجه این شد که گزیده‌ی حاضر را انتخاب کردیم و در هر جلسه 5 غزل از این کتاب را با … غزل شماره یک (مستزاد منسوب به مولانا) … بـگشا دري اين بـاغ را تا سيـب و شفـتالـو زنم …… چو خلیل رو در آتش که تو خالصی و دل‌خوش …. همه شه‌زاده‌ی دولت، شده در دلقِ گدایی.

ترجمه ی گزیده غزلیات شمس برداشت هایی از غزلیات شمس تبریزی. … از زعفران ِروی من رو می بگردانی چرا … توعصاره ی روح کل و جزئی که باغ و گل را پوشش حمایت میدهی و ددر هر سو جانهایی (ارواحی )را …. ***این غزل دعوت از گروههایی است که باور هایی نزدیک با مولانا داشتند برای مبارزه با … آنها فریاد میزنند درگوش من که ای گدا سوی خدا بیا .

ﻏزﻟﯾﺎت .١. اﯼ رﺳﺘﺨﻴﺰ ﻧﺎﮔﻬﺎن وﯼ رﺣﻤﺖ ﺑﯽ ﻣﻨﺘﻬﺎ .٢. اﯼ ﻃﺎﻳﺮان ﻗﺪس را ﻋﺸﻘﺖ ﻓﺰودﻩ ﺑﺎل هﺎ .٣ ….. روﻳﻢ و ﺧﺎﻧﻪ ﺑﮕﻴﺮﻳﻢ ﭘﻬﻠﻮﯼ درﻳﺎ …. ﺁﻩ از اﻳﻦ زﺷﺘﺎن ﮐﻪ ﻣﻪ رو ﻣﯽ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ از ﻧﻘﺎب …… ﺁن ﺷﺎخ ﺧﺸﮏ اﺳﺖ و ﺳﻴﻪ هﺎن اﯼ ﺻﺒﺎ ﺑﺮ وﯼ ﻣﺰن …. هﺮ ﺧﻮﺷﯽ ﮐﻪ ﻓﻮت ﺷﺪ از ﺗﻮ ﻣﺒﺎش اﻧﺪوهﮕﻴﻦ …… ﻣﻨﮕﺮ ﺑﻪ هﺮ ﮔﺪاﻳﯽ ﮐﻪ ﺗﻮ ﺧﺎص از ﺁن ﻣﺎﻳﯽ.

اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان.

فهرست غزلیات, اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را … فهرست الفبایی غزلیات حافظ: … خیال روی تو در هر طریق همره ماست …. چه مستیست ندانم که رو به ما آورد · صبا وقت سحر بویی ز زلف یار می‌آورد · نسیم باد صبا دوشم …. صنما با غم عشق تو چه تدبیر کنم · دیده دریا کنم و صبر به صحرا فکنم · دوش سودای رخش گفتم ز …

غزل شمارهٔ ۱ : هر چه گفتم عیان شود به خدا · غزل شمارهٔ ۲ : نعمت الله است دائم با خدا · غزل شمارهٔ ۳ … غزل شمارهٔ ۵ : رند مستی جو دمی با او برآ · غزل شمارهٔ ۶ : ذوق اگر داری در این دریا درآ … غزل شمارهٔ ۹۱ : ای دل اسرار ما ز جان دریاب · غزل شمارهٔ ۹۲ : رو فنا شو بیا بقا دریاب …. غزل شمارهٔ ۳۳۰ : همه عالم حجاب حضرت اوست · غزل شمارهٔ ۳۳۱ : شاه شاهان گدای حضرت …

3001 …. خامش با مرغ خاک قصه دریا مگو 3013 …… گدارو مباش و مزن هر دری را دلا خیمه خود …

به هر کسی سیرتی دادیم و هر کسی را اصطالحات و طرز بیان مخصوص خودش را دادیم ما به ظاهر و ….. پسر آن مرد از ترس پدرش به مجلس رفت و با رنگ پریده گفت : پدر آن دنبه ای که هر رو ….. یک پاره به دریا رفت و تمام دریا را شیرین کرد یک پاره به زمین فرو رف …… اگر من به ظاهر گدا شوم اما گدا صفت نمی ….. تی برو و از این موضوع ناراحت مباش.

خیال روی تو در هر طریق همره ماست. نسیم موی تو پیوند … اگر به سالی حافظ دری زند بگشای … اي دل مباش یک دم خالی ز عشق و مستی …! الا یا ایها … زان رو سپرده‌اند به مستی زمام ما … جلوه بخت تو دل میبرد از شاه و گدا ….. داستان دفتر اول از مثنوی معنوی مولانا.

استاد هیچ مولانا مثنوی معنوی رباعیات غزلیات عشق رباعی عرفان معنویت سخنرانی دیوان شمس … قوم بر وى سركه‌ها مى‌ريختند نوح را دريا فزون مى‌ريخت قند …. هر نباتى كان به جان رو آورد خضروار از چشمه‌ى حيوان خورد ….. بل قضا حق است و جهد بنده حق هين مباش اعور چو ابليس خلق‌ …… آن گدا در رفت و دامن بر كشيد اندر آن خانه به حسبت خواست ريد.

یکی از شعرهای عاشقانه شهریار «غزل گوهرفروش» است که محسن چاوشی آن را … خزان عشق نبینی که من به هر دمی ای گل … به کوی عشق تو راضی شدم به نقش گدایی … چو بستی در بروی من به کوی صبر رو کردم … بیشتر بدانید: بهترین اشعار عاشقانه مولانا … به چشمک این‌همه مژگان به هم مزن یارا … نهفته‌اند شب ماهتاب دریا را

تو را گر تو گدایی گر شهنشاه … تو هم ایمن مباش و غره مشو. که فلک هیچ دوست … هر چند بهترین صور شکل آدمی‌ست. لیکن همه چو … اندرین دریا. دست و پا … مولانا. ~~~~~✦✦✦~~~~~. بدین قالب که بادش در کلاهست. مشو غره که مشتی خاک را هست. *** … گر می‌نخوری طعنه مزن مستان را …. عکس نوشته یه امشب غرور رو بذارش کنار …

ورنه خدمت کن مباش از نیکی و احسان جدا. بگذر از راحت جفا و … اگر دری بکف آرم چه خوش بود بخدا. کنم زخویش تهی … کنم زصورت هر چیز رو بمعنی آن …… پس گدا کردی زلطفت پادشاه …. مزن از عشق دم بی عشق ای فیض. چو معنی …… این غزل در جواب مولانا.

غزل ۱ الا يا ايها الساقی ادر کاسا و ناولها که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها به بوی ….. است ای عاشق گدا چو لب روح بخش يار می‌داندت وظيفه تقاضا چه حاجت است حافظ تو …. و ياسمن و عيد صيام است غزل ۴۷ به کوی ميکده هر سالکی که ره دانست دری دگر زدن …… کحل بصر توانی کرد مباش بی می و مطرب که زير طاق سپهر بدين ترانه غم از دل به …

رفته و تنهایی و هر لحظه می نالی که کاش از کسی که رفته، … یه طرف منم که جونش رو گذاشته پای عشقش …. ای غزل! نامه ی من! می رسی آخر به نگار می رسی نامه ی بر باد ولی بعد از مرگ …. یا گدایی گاهی از شاهیّ در چین بهتر است …… “در فکر دلبری ز من بینوا مباش …. مرا از خود مران، جانا ! تویی دریا، منم ماهی *مولانا مرهم بیست و ششم اسفند ۱۳۹۷

هاي تاریخي ادب فارسي، رویكرد شاعران به مَثَل یكسان نبوده است و هر. چه خط … عراني است که مثل در اندیشة او جایگاهي ویژه دارد و کمتر غزلي از ….. دندان خود را به سنگ مزن … کوشش ابر محال است کند دریا خشک. ) همان: 73۹. 🙁 دریا. هر. اندازه. خشک. شود،. باز. هم. تا ….. 8. ، شمارۀ. 2. ، پاییز و زمستان. 1931. ،. شمارۀ پیاپی. 11. •. به جرم زشتيِِِِ. یک رو.

در هر فصل بعد از تاریخ ادبیات یا سبک شناسی، یک درس عروض آموزش داده می شود. تا خواننده … این قلمرو، دامنه گسترده ای دارد؛ از این رو، آن را به سطوح کوچک تر تقسیم می کنیم: الف( سطح …. از دیگر شاعران این دوره است که در غزل توجّه خاصی به سعدی و مولوی داشته و …. من که دارم در گدایی گنج سلطانی به دست …… ای شرر، از همرهان غافل مباش.

قزوین بودم ….. هر کسی کو دور ماند از اصل خویش بازجوید روزگار وصل خویش. … همان شب حضرت مولانا این غزل را فرمود و حسام الدین چلبی می نوشت و اشکهای خونین می …… کاسه ی گدایی در پیش، ویولونی در دست، ….. غصه‌ای باشد که چون تو گوهری آید از دریا برون بیرون میا

ﺗﺎ ﭼﻪ ﻓﻦ ﺑﻮد اﻳﻦ ﻛﻪ در دﺳﺖ ﮔﺪا ﻃﺒﻌﺎن ﻓـﺘﺎد وز ﻏـــﺮور آوردﺷــﺎن در ﺳــﺮ, ﻫــﻮاي ﺳــﺮوري … ﻋ ﻗ ﻛﻠﻲ ﺑﻪ ﺷﻌﺮ از زﻣﺎﻧﻬﺎي ﻗﺪﻳﻢ ﺑﺎﻋﺚ آﻣﺪه اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻳﻚ از اﻫﻞ ذوق و ادب, در ﻫﺮ درﺟﻪ و …… ﻣــﺰن ﺑــﺎ دﺳﺖ و ﺑــﺎزوي ﺗــﻮاﻧــﺎ ﺑــــﻪ داﻣـــﺎن ﻛﺴــﻲ دﺳﺖ ﺗــﻤﻨّﺎ …. ﺣﺮﻳﺺ و ﺟﻬﺎن ﺳﻮز و ﺳﺮﻛﺶ ﻣﺒﺎش زﺧــــﺎ ﻙ آﻓــــﺮﻳﺪﻧﺪت آﺗﺶ ﻣـــﺒﺎش …. زي ﻫــﺮ دري ﻛــﻪ روي ﻧــﻬﻢ در ﻓــﺮاز ﻧـﻴﺴﺖ … رو ﻗﻨﺎﻋﺖ ﭘـﻴﺸﻪ ﻛـﻦ ﻛـﺰ ﺧـﻠﻖ ﮔـﺮدد ﺑـﻲﻧﻴﺎز.

Poem 23; خیال روی تو در هر طریق همره ماست ….. رو بر رهش نهادم و بر من گذر نکرد. On her ….. مزن بر دل ز نوک غمزه تیرم. With the … دیده دریا کنم و صبر به صحرا فکنم

[داشتم دنبال غزل کامل این بیت می گشتم آخه فکر … من نوشتم متاسفانه جزوه رو نوشتم جا نداره. ….. مولانا در این حکایت به دیوجانس فیلسوف یونانی پیرو مکتب کلبی اشاره دارد.

دیده‌ای تا به ابد مانده دوباره به دری … تا گدا شرمسارتان نشود ….. تكه اي را ربود هر كس كه // روبه رو با حسين ِمن شده بود …. ای بی حیا ، حیا کن از ذات حی داور بس کن دگر حرامی خَنجر مزن به حَنجر گر می بُری …… حسین نباش،خیلی طول نمیكشه،هنوز داره نفس میكشه،حسین هنوز زنده است،سرش رو جدا میكنن، حسین.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

فروشگاه مارکت سنتر