اریا

استانداردهای زیبایی از نظر پزشک

زیبایی به معنی آنچه که احساس و ذهن فرد را به طرف درک ایده آل چیزی می رساند، است. (وبستر 1988) افلاطون معتقد بود که زیبایی نوعی هماهنگی، تناسب و تعادل میان اجزا یک پدیده با کل آن میباشد که به کمک انسان شهود می گردد.

به نوشته دکتر نیلفروش زاده انسانهای اولیه صورتهای خود را با رنگهای طبیعی رنگ می کردند و آن را زیبا می دانستند. پذیرش زیبایی در هر بافت جغرافیایی با دیگری متفاوت است.

استانداردهای زیبایی

مغز انسان مثل یک کامپیوتر عمل می کند، اطلاعات را ذخیره می کند و در زمان مورد نیاز بازخوانی می کند. استانداردهای زیبایی حقیقتا مجموعه و مقایسه ای میباشد که شما دیده و یا تجربه کرده اید. وقتی شما گلی را مشاهده می کنید و فکر می کنید که زیباست، خاطره چشم شما پاسخ ذهنی این گل را در مقایسه با بقیه گلهایی که تا کنون دیده اید، اندازه گیری کرده میباشد و همین موضوع در مورد لبخند نیز وجود دارد.

این حقیقتی میباشد که استانداردهای زیبایی با گذشت زمان و با تغییر بافت اجتماعی، فرق کرده میباشد مثلا در بعضی مناطق آفریقا افراد لبها یا گوش ها یا بینی هایشان را سوراخ می کنند و درون این سوراخ حلقه یا سنگ رنگی قرار می دهند. در میان چینی ها نوارهای باریک روی پای خانمها یک نشانه اساسی زیبایی محسوب می شده است.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو میگوید : روانشناسان با شواهد قابل توجهی به این نتیجه رسیده اند که زیبایی نقش اساسی را برای اجتماع بازی می کند. مطالعات مختلف نشان می دهد که افراد جذاب در شغل و حتی تصمیم گیری هیئت داوران موفق تر هستند.

در گزارش langolis در سال 1987، نشان داد پاسخ نوزادان به چهره های جذاب تر بیشتر میباشد و نوزادان چهره های با زوایای نرمتر را بیشتر از افراد با زوایای چهره خشن ترجیح می دهند.

تحقیقات علاوه بر آن نشان می دهد که مردان و زنان جذاب تر موقعیتهای شغلی و مزایای بهتری دریافت می کنند. جرم شناسان گزارش می کنند که مجرمان خوش قیافه تر بیشتر مورد عفو قرار می گیرند یا برای تعیین قضاوت در مورد آنها از جملات آرامتری استفاده می شود. علاوه بر آن معلمان با بچه های جذاب تر کمتر با تندی و خشن برخورد می کنند و دانش آموزان و معلمان با چهره قابل قبول تمایل به باهوش تر وموفق تر بودن دارند.

بنابراین هر گونه تلاش جهت بهتر سازی ظاهر منطقی به نظر می رسد (gold stein 1993)

نسبتهای زیبایی:

بسیاری فاکتورها از جمله آرایش کردن، لباس، جواهرات و حالتهای چهره بر درک زیبایی تاثیر می گذارند. cunnigham در سال1986تلاش کرد که زیبایی فیزیکی را محاسبه کند. در یک مطالعه 50 زن جذاب را مورد بررسی قرار داد، بیش از نیمی از زنان مطالعه را به اتمام رساندند. در این مطالعه نسبتهای زیر بدست آمد:

1- عرض یک چشم باید 3/0 عرض صورت از خط عبور کرده از چشم باشد.

2- طول چانه باید ارتفاع کل صورت باشد.

3- فاصله عمودی از مرکز چشم تا پایین ابرو باید ارتفاع صورت باشد.

4- ارتفاع کره چشم قابل مشاهده باید ارتفاع صورت باشد.

5- مساحت محدوده بینی باید کمتر از 5% مساحت کلی صورت باشد.

6- دهان ایده آل باید 50% عرض صورت از خطی که از دهان عبور می کند باشد. cumigham دریافت که چشمان درشت، بینی کوچک و چانه کوچک با استخوان های گونه برجسته و یک لبخند متعادل و بزرگ نشانه های فیزیکی یک چهره زیبا در زن محسوب می شوند و یک مرد جذاب هم این خصوصیات را دارد ولی با کمی تغییرات از جمله بینی کوچک، ابروی پرپشت و چانه برجسته.

منبع:صدف نیوز

فروشگاه مارکت سنتر